pondelok 21. marca 2016

Inštalácia aplikácií na Čitačku Dibuk Saga

Na Androidovské zariadenia obyčajne nie je problém nainštalovať ľubovoľné množstvo programov. Kliknem na Google Play, vyberiem si FBReader alebo niečo podobné a po pár minútach už čítam.

Niektoré zariadenia nemajú prístup na Google Play. To môže byť výhoda, pretože spolu s Google Play aplikáciou je nainštalovaných kopa programov a služieb ktoré človek nechce a nepotrebuje. V takomto prípade nakopírujem súbor  s inštalačkou aplikácie stiahnutou z Internetu, napríklad FBReader.apk a spustím to v telefóne aleb na tablete. Ak telefón / tablet / čítačka nemá používateľské rozhranie na spustenie *.apk súboru, môžem ísť do nastavení, ísť do menu "O telefóne", 7 krát naň kliknúť a zapnúť "režim vývojára" a potom sa dá hlboko v nastaveniach aktivovať inštalácia neautorizovaných *.apk súborov, alebo zapnúť ADB - Android Developer Bridge. Po aktivácii adb si nainštalujem na PC špeciálny ovládač a Android Development Tooklit. Po pripojení telefónu / tabletu / čítačky USB káblikom môžem z príkazovej riadky použiť program adb a napísať adb install FBReader.apk

A potom sú tu také zariadenia ako náš dibuk, kde výrobca pustí používateľov iba do obmedzeného používateľského rozhrania, takže sa neviem dostať do nastavení a 7x kliknúť na "o telefóne" a v ďalších nastveniach povoliť neautorizované *.apk súbory alebo adb. Tiež ma nepustí do správcu súborov aby som niečo nainštaloval.

Našťastie, hacker Azazael na diskusnom serveri ebooforum.sk zistil že je možné aktivovať adb aj bez prístupu do nastavení a nainštalovať ďalšie programy.

Sám som si cez adb príkaz na PC nainštloval SmartLauncher a TotalCommander a nejaké aplikácie na čítanie. Teraz sa ukázalo vážne obmedzenie čítačky - chýbajúce hardwarové tlačítka Menu a Späť. Napríklad môj obľúbený program na čítanie kníh FBReader je bez tlačítka späť a menu nepoužiteľný a iné programy, napríklad Nastavenie Androidu sa používa nepohodlne lebo sa neviete vrátiť z menu, ale stále musíte ísť cez: Home tlačítko, Smart Launcher, Nastavenia, ...

V tomto okamihu používam Moon+ Reader a som omnoho spokojnejší než so štandardnou aplikáciou na čítanie od Dibuku. Mám tam adresárovú štruktúru na knihy, obrovské možnosti nastavenia písma, okrajov, zarovnania, riadkovania, obracania strán, ovládania čítačky. Napríklad jas sa dá nastaviť s rozlíšením 100 krokov!
Okrem Moon+ Readera ešte pomerne dobre funguje CoolReader.

Pri použití Moon+ Readera je niekoľko vecí na ktoré si musíte dať pozor, lebo nie je (zatiaľ) optimlizovaný na e-ink displej.
Ako prvé si musíte nastaviť farbu pozadia na bielu a farbu písm na čiernu, lebo pre použitie na Androidovských telefónoch je tam textúrované pozadie a všade pastelové farby aby to vyzeralo dobre na LCD displejoch.
Pri nastavení jasu nechoďte do záporných čísel, Na telefóne sa dá jas (svetlo na pozadí) znížiť iba na určitú úroveň a ďalšie zníženie úrovne svetla z obrazovky sa dosahuje stmavením pozadia.


Ďalšie zhodnotenie oficiálneho používateľského prostredia šítačky Dibuk Saga

Týždeň spom sa pokúšal čitačku používať čítačku tak ako sa dodáva od výrobcu.

Čo sa mi páči:

- display je to najlepšie čo súčastná e-ink technológia ponúka
- telo čítačky sa dobre drži, mám z neho lepší pocit než s držania čítačiek PocketBook bez púzdra
- v čítacej aplikácii sa dá nastaviť zarovnanie textu do bloku a vľavo. Na čítačkách mám rád zarovnanie textu vľavo, lebo pri zarovnaní do bloku vznikajú medzi slovami nepravidelné medzery a to ma ruší. Ale je veľa ľudí ktorí zase uprednostňujú zarovnanie do bloku, lebo takto je vytlačená drvivá väčšin papierových kníh. Papierové knihy ale majú lepšiu typografiu a viac znakov na riadok, takže tam je rozloženie medzier v texte rovnomernejšie.
- v čítacej aplikácii sa dajú nastaviť veľmi úzke okraje. Toto zase môže vadiť ľuďom ktorí si zvykli na Kindle, lebo tam sú okraje veľmi široké.


Čo sa mi nepáči:

- v základnej konfigurácii sú na výber iba štyri písma a všetky sú veľmi tenké. V predchádzajúvom príspevku som písal ako doinštalovať ďalšie
- inštalácia ďalších písem nie je nikde, ani v podrobnom manuáli popísaná.
- veľké skoky vo veľkosti písma
- veľké skoky v nastavení jasu - v ďalšom príspevku popíšem že hardware čítačky je schopný omnoho jemnejšieho nastavenia.
- riadkovanie je pre dané písmo pri nastavení 100% omnoho širšie ako v iných aplikáciách. V štandartnom Dibuk software je nastavenie riadkovania: Veľmi široké, Ešte širšie a Nezmyselne široké.

Veci ktoré mi fakt veľmi vadia:

- knihy je možné zobraziť iba v jednom dlhom zozname, s veľmi obmedzenými možnosťami listovania v zozname a nefungujúcim hľadaním
- po nahraní viac ako 1450 kníh vo formáte epub sa čítačka zadrhla. Už pri spracovaní viac ako 1000 kníh začal software vyhadzovať chyby: "Aplikácia TBookReader neodpovedá. Chcete ju ukončiť?". Až potiaľto spracovávanie kníh trvalo viac než hodinu, pretože aby čítačka mohla zobraziť jeden dlhý zoznam musí každý súbor otvoriť a prečítať metadata - obrázok s obálkou, autora, názov knihy. Po načítaní 1450 kníh sa čítačka zadrhla definitívne, musel som ju vypnúť a vybrať SD kartu s knihami. Našťastie som tušil že môže byť problém a tak som knihy nakopíroval na kartu. Momochodom, iba do základnej pamäti sa zmestí viac než 3000 kníh priemernej veľkosti, ďalšie desiatky tisíc na 32GB SD kartu.
- hľadanie knihy v knižnici pri väčšom množstve kníh nefunguje dobre, možno preto že som mal knihy v adresároch.

Software čítačky bol očividne vyvíjaný pre typ používateľa ktorý si kúpi pár kníh v Martinuse alebo na skvelo a ďalších pár stiahne zo Zlatého fondu.

Po mnohých rokoch používania čítačiek už mám svoju knižnicu a vyhranený názor ako sa čítačka má dať nastaviť. Tým pádom vnímam software ako katastrofálny. Tragédia je o to väčšia že nič nebráni výrobcovi aby na ten Android čo je v čítačke nainštaloval poriadnu aplikáciu. Teda ... nič okrem faktu že potom by už prístup do obchodu Martinus alebo skvelo nebol natvrdo naprogramovaný do čítacej aplikácie.

NEVADÍ!

Na čítačku sa dajú pomerne jednoducho nainštalovať ďalšie aplikácie.
Viac v ďalšom príspevku.